Wyświetleń: 21318
Pałac

Zapraszamy do zwiedzania Pałacu w Bytowie z 1870 roku zbudowanego z fundacji H. Jahna, fabrykanta z Choszczna.


Pierwotnie był to budynek dwukondygnacyjny zbudowany na planie prostokąta, z przybudówką, kolumnowym portykiem, pseudoryzalitami, kryty dachem mansardowym. Po 1945 roku należał do PGR-u.


W sąsiedztwie znajdują się zachowane zabudowania folwarczne i park o powierzchni 4,7 ha z XIX w. Park założony w stylu angielskim znajduje się nad Jeziorem Bytowskim i rzeką Iną. Zachował się kamienny mur ogrodzeniowy oraz bogaty drzewostan m.in. choina kanadyjska, lipa srebrzysta, buk pospolity i lipa drobnolistna.


Pałac został poważnie zrujnowany  w latach powojennych kiedy to odpadły w dużej części niektóre stylowe dekoracje z elewacji. Pozostał jednak fragmenty trójkątnych  tympanonów nadokiennych z profilowanymi gzymsami i podziały boniowania, kilka kroksztyn i płyciny z dekoracją w tynku np. po prawej stronie od wejścia głównego. Na zachowanej przedwojennej  fotografii  widoczne są dekoracje elewacji wykonane w tynku.


 Na fotografii przedwojennej widać stan kompletny pałacu od strony elewacji wschodniej i południowej z drewniana werandą wspartą na łukach do której prowadzą drewniane schody.


Widoczna jest również bogata zieleń która porastała teren tuż przy pałacu, a nawet pięła się po ścianach. O dawnej świetności i stylowości bryły pałacu świadczą zachowane i odbudowywane elewacje pałacu.


W chwili obecnej tj. w marcu 2015 r. pałac ze stanu ruiny przeobraża się w stan surowy wyciągniętych i uzupełnionych murów ceglanych i szczytów kondygnacji poddasza. Zachowanych jest kilka  trójkątnych tympanonów nadokiennych, kilka opasek profilowanych wokół okien, resztki poziomego podziału boniowania, kilka kroksztyn, ale tylko kondygnacji parterowej . Zachowana była jedna dekoracja w tynku po prawej stronie od wejścia głównego zachodniego, tę po lewej trzeba było symetrycznie odtworzyć wg. wzoru z zachowanej. Zachowała się również dekoracja nadokienna z zaprawy w trzech płycinach nad oknem pierwszej kondygnacji po prawej stronie elewacji frontowej zachodniej. W elewacji północnej natomiast zachowany był w ok. 50 % wzór w zaprawie  nad wejściem bocznym do pałacu. Należało go zachować i zrekonstruować braki w zaprawie mineralnej.


Odrestaurowany obiekt jest ogólnodostępny dla wszystkich zwiedzających do oglądania z zewnątzr codziennie od godz 12-18 przez cały rok, a wewnątrz w soboty i niedziele od 12-do 18.

Wstęp - 5,00 zł. Z wieży pałacu można zaobserować okoliczną przyrodę oraz wykonywać zdjęcia, z których zostanie stworzona wspólna galeria ciekawych ujęć.

 

  • stan przed konserwacją ok. 2012 r.

    stan przed konserwacją ok. 2012 r.

  •         kserokopia fotografii przedwojennej pałacu

    kserokopia fotografii przedwojennej pałacu

  • stan elewacji pałacu w trakcie odbudowy 2015 r.

    stan elewacji pałacu w trakcie odbudowy 2015 r.

  • Widok pałacu w 2015 r. po konserwacji

    Widok pałacu w 2015 r. po konserwacji